orlojPresne ako ukazujú mechanické ručičky čas a iné nastavené hodnoty na orloji, tak človek žije bez toho, aby si uvedomoval, že sa stav jeho organizmu z hodiny na hodinu mení. V organizme sú zakódované biologické rytmy, ktoré sa pravidelne opakujú.

Telesné orgány majú svoj rytmus práce vo dne i v noci. Výstrahou pre organizmus je, ak sa budíte pravidelne v určitú hodinu. Môže to naznačovať, že nemáte v poriadku niektorý orgán a môže nastať problém. Nemali by sa ignorovať tieto signály, ktoré telo vysiela. Je nutné naučiť počúvať svoje telo a sledovať čas.


Telo s nami komunikuje pocitmi a bolesťou. Skúsme mu lepšie porozumieť a poznať ako pracuje. Vnútorné hodiny ukazujú dobu činnosti a odpočinku určitého orgánu v tele. Je dôležité poznať tieto etapy, aby sme daný orgán, ktorý má odpočívať zbytočne nezaťažovali.


Biorytmus, vnútorné hodiny

hodiny teloNespoliehajte sa len na svoj mobil. Určite odporúčame zadovážiť si kvalitné, kľudne aj dizajnové hodiny. K dostaniu aj v eshope dizajnove-doplnky.skAko iste viete, naše vnútorné hodiny, či že biorytmus regulujú veľa rôznych procesov, ako spánok a bdenie, telesnú teplotu, tvorbu energie, tvorbu hormónov atď. Niektoré aktivity sa v tele spúšťajú skôr cez deň, iné v noci.
Cez deň sa spravidla opotrebúvajú orgány, v noci prevládajú skôr procesy, ktoré zabezpečujú obnovu tkaniva, regeneráciu buniek a jednotlivých orgánov.

Čo sú to vlastne za hodiny? fungujú u každého človeka, napriek tomu, že ich nevidíme výrazne ovplyvňujú naše zdravie a fungovanie. Určite poznáte ľudí, ktorí sú aktívny hneď skoro ráno, no večer chodia spať so sliepkami. Iní sú zasa aktívny večer sú také nočné sovy. Základom však je, že všetci musia niekedy spať. Tak sú naprogramované všetky biologické hodiny.

Bežné hodiny je veľmi dobré mať umiestnené len tak v izbe. Podvedome si viete skontrolovať čas. V obchodoch si môžete zaobstarať aj nádherné dizajnové hodiny, ktoré vám budú robiť radosť. Okolo desiatej hodiny večernej začína naše telo pripravovať k odpočinku a smeruje nás pomaly do postele. Nebráňte sa tomu. Telo si potrebuje oddýchnuť a pripraviť sa na nový deň.


Časové rozpätia činnosti a útlmu orgánových hodín:
   
1:00 – 3:00
do činnosti sa uvádza pečeň. V tejto dobe nastáva útlm, mozog je najnižšie okysličený, ak ste v činnosti treba zvýšiť pozornosť. Prebúdzajú sa jedinci s problémom so žlčníkom.
Nedoporučuje sa prijímať alkohol, fajčiť, jesť tučné jedlá a piť kávu.

3:00 – 5:00 aktivizujú sa pľúca, táto doba je budíčkom pre fajčiarov, astmatikov, tí ktorí majú problém s prieduškami a dýchacími cestami. Nastupuje pocit úzkosti a strachu.

5:00 – 7:00 do chodu nastupuje hrubé črevo; doba vyprázdňovania. Doporučuje sa byť v úplnej pohode bez stresu a zhonu. Je vhodný čas na doplnenie tekutín v podobe čaju.

7:00 – 9:00 do práce sa zapája žalúdok. Pre správny chod a zdravý organizmus, treba dopĺňať zvýšené množstvo vitamínov. Telo by malo byť v teplom prostredí.

9:00 – 11:00 do funkcie sa zapája slinivka brušná a slezina. Žiaden alkohol ani v podobe piva. Doporučuje sa konzumácia ovocia a medu. Doobedie je doba, kedy je telo schopné spracovať a stráviť cukry. Nepreháňať to s fyzickou činnosťou. Tento čas je ideálny na vyššie duševné výkony. Okolo jedenástej hodiny nastáva dopoludňajší výkonnostný vrchol.

11:00 – 13:00 čas srdca. Nedoporučuje sa ho zaťažovať veľkým objemom stravy. Nastupuje mierny útlm. Vyhovujúca je prechádzka alebo krátky relax v podobe spánku.

13:00 – 15:00 zapája sa tenké črevo. Znižuje sa citlivosť zubov a zvyšuje sa fyzická aktivita.

15:00 – 17:00 najviac je činný močový mechúr. Treba piť bylinkové čaje a je to zároveň aj vhodná doba na šport. Tráviaca sústava je pripravená prijímať výdatnejší pokrm. Aktivita organizmu dosahuje druhý stupeň výkonnosti.

17:00 – 19:00 V činnosti sú obličky. Vyhýbať sa tukom, cukru, soli, sladeným nápojom, nekonzumovať polotovary, ktoré obsahujú konzervačné látky (chémiu), taktiež káve, alkoholu, chladnému prostrediu a stresu.

19:00 – 21:00 čas pre obal srdca a krv. Najvhodnejší čas na počúvanie hudby a inú kultúrnu činnosť, pamäť človeka je oveľa vnímavejšia. V tomto čase je ideálne aplikovať krémy a gély na bolestivé miesta.

21:00 – 23:00 organizmus sa pripravuje na spánok, nedoporučuje sa žiadna aktivita, fajčenie ani konzumácia potravy.

23.00 – 1.00 nastupuje činnosť žlčníka. Tí, ktorí majú s týmto orgánom problémy, sa obvykle v túto dobu budia alebo nemôžu zaspať.

Ak si človek vštiepi a prispôsobí svoje návyky k biologickým rytmom, za krátky čas pocíti nárast energie a taktiež spozoruje úpravu vlastnej schránky, postavy.

 

 Rebecca

 

ZDIEĽAJTE NÁS